24.614
гласова за Студентску листу. Више него што је бирача из општине Стари град изашло на изборе 2024. године.
↓ Прича о једном дану који мења државу и комшилук
Стари град. Свака тачка је бирач или бирачица са бирачког списка. Нас 50.401.
Тачке стоје око зграде у којој је њихово бирачко место, не на кућној адреси.
До 20 часова упалило се 33.611 светала. Излазност 66,7%, 9 процентних поена више него 2023.
Црвено је Студентска листа: 73,9% гласова. Плаво су СНС и СПС заједно: 22,3%.
Студентска листа је победила на свих 56 бирачких места, освојивши од 66,3% до 81,7%.
Линија је постављена на 23.692 тачке. То су сви који су 2024. гласали на београдским изборима, заједно.
Укупан број црвених тачака прешао је ту линију за 922 гласа.
Бивша власт: Пад од 23% гласова
Број гласача се мењао више него двоструко: 15.148 у бојкоту 2020, 33.611 сада.
Гласови СНС-а и СПС-а за то време су се константно смањивали: са 9.667 на 7.429. Више од тога, променило се оно изнад плавог.
СНС + СПС: 9.667 (67,4%)
Остали: 5.481
СНС + СПС: 8.611 (29,0%)
Остали: 21.495
СНС + СПС: 8.606 (28,6%)
Остали: 21.955
СНС + СПС: 8.072 (34,7%)
Остали: 15.620
СНС + СПС: 7.429 (22,3%)
Остали: 26.182
Године 2020. опозиција је бојкотовала изборе; 2022. и 2024. године су београдски, а 2020., 2023. и 2026. парламентарни избори, па бирачи и листе нису исти. СНС + СПС: збир листа Александра Вучића и Ивице Дачића на сваким изборима.
56 од 56
Сва БМ су кренула у истом правцу. Излазност је порасла свуда, од +5,0 до +12,4 поена. Удео СНС-а и СПС-а пао је свуда, од −1,0 до −12,7 поена.
Распоред је остао сличан: места где је власт била јача 2023. углавном су јача и сада, само на нижем нивоу. Најбољи резултат СНС-а и СПС-а у општини је 30,8%, на БМ 10.
Излазност
СНС + СПС, удео важећих гласова
Исте тачке, сада као зграде. Свака кула је једно бирачко место, висока колико има уписаних. Један прозор - један бирач.
Поређане су по резултату Студентске листе: лево БМ 10 (66,3%), десно БМ 25 (81,7%).
Дорћол има највећу излазност (69,8%), али најслабији резултат Студентске листе (71,6%).
Скадарлија и Калемегдан дају око 76%. Најмања излазност на Варош капији (61,8%).
Хајде да видимо прозоре који се нису упалили. 16.790 уписаних бирача није гласало.
Да су сви ти бирачи гласали за једну листу, та листа била би друга по броју гласова, са више него двоструко више гласова од СНС-а и СПС-а заједно.
Стари град је дао највећи проценат Студентској листи у Београду. По излазности, која је 66,7%, је на 15. месту од укупно 17 београдских општина. Ова излазност мања је од излазности на нивоу целог Београда (70,3%) и Србије (69,0%).
Али, колико је бирача и бирачица уопште у Старом граду?
Бирачки списак има 50.401 имена. Попис из 2022. године забележио је 44.737 становница и становника, заједно са децом. На бирачком списку налази се 5.664 особе више.
Списак дужи од града
У 14 београдских општина на бирачком списку се налази мање особа него што их је забележено у попису - између 89,2% и 94,6% од укупног броја на попису - што је и очекивано, јер се деца не воде на бирачким списковима. Само три општине прелазе 100%. Све три су у центру Београда, а у општини Стари град разлика је најуочљивија.
Ово није аутоматски доказ неправилности. Бирачки списак се води по пребивалишту, а попис бележи људе тамо где обично живе, па неко ко се одселио или живи у иностранству или у другој општини, може остати уписан или уписана на адреси у центру града. Попис је из 2022. а бирачки списак из 2026. године.
Међутим, један закључак се свакако може донети: излазност од 66,7% вероватно потцењује колико је људи који живе у општини Стари град заиста гласало, а 16.790 мрачних прозора нису сви људи који су одлучили да остану код куће.
Колико нас је заиста овде?
Твоје бирачко место
Табела: свих 56 бирачких места
| БМ | Назив | Уписано | Гласало | Излазност | ± 2023 | СЛ | СЛ % | СНС+СПС | % | ± 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 25. МАЈ - МИЛАН ГАЛЕ МУШКАТИРОВИЋ | 1.150 | 842 | 73,2% | +8,2 | 615 | 73,8% | 175 | 21,0% | −9,0 |
| 2 | ОШ БРАЋА БАРУХ | 1.405 | 984 | 70,0% | +10,3 | 726 | 74,4% | 223 | 22,8% | −4,7 |
| 3 | ФИЗИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 712 | 504 | 70,8% | +7,0 | 351 | 70,8% | 123 | 24,8% | −6,0 |
| 4 | ФАКУЛТЕТ ЗА СПЕЦИЈАЛНУ ЕДУКАЦИЈУ И РЕХАБИЛИТАЦИЈУ | 986 | 664 | 67,3% | +7,5 | 480 | 72,8% | 153 | 23,2% | −4,1 |
| 5 | ОШ БРАЋА БАРУХ | 923 | 634 | 68,7% | +9,5 | 473 | 75,4% | 137 | 21,9% | −7,8 |
| 6 | ТЕХНИЧКА ШКОЛА ДРВОАРТ | 1.204 | 745 | 61,9% | +7,9 | 501 | 67,8% | 203 | 27,5% | −4,1 |
| 7 | ТЕХНИЧКА ШКОЛА ДРВОАРТ | 923 | 645 | 69,9% | +10,3 | 454 | 70,8% | 155 | 24,2% | −8,4 |
| 8 | МЗ ДОРЋОЛ | 720 | 543 | 75,4% | +9,3 | 382 | 71,5% | 132 | 24,7% | −7,3 |
| 9 | ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКА ШКОЛА СТАРИ ГРАД | 773 | 549 | 71,0% | +8,9 | 404 | 74,7% | 116 | 21,4% | −7,7 |
| 10 | ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКА ШКОЛА СТАРИ ГРАД | 849 | 600 | 70,7% | +9,3 | 394 | 66,3% | 183 | 30,8% | −7,4 |
| 11 | ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКА ШКОЛА СТАРИ ГРАД | 799 | 567 | 71,0% | +8,7 | 376 | 66,7% | 165 | 29,3% | −6,9 |
| 12 | САМАЧКИ ХОТЕЛ ГСП ДОРЋОЛ | 834 | 615 | 73,7% | +7,4 | 447 | 73,4% | 147 | 24,1% | −5,8 |
| 13 | САМАЧКИ ХОТЕЛ ГСП ДОРЋОЛ | 1.069 | 763 | 71,4% | +9,1 | 530 | 70,5% | 192 | 25,5% | −4,0 |
| 14 | ПРВА БЕОГРАДСКА ГИМНАЗИЈА | 829 | 570 | 68,8% | +6,7 | 423 | 74,7% | 120 | 21,2% | −6,1 |
| 15 | ПРВА БЕОГРАДСКА ГИМНАЗИЈА | 880 | 612 | 69,5% | +7,9 | 443 | 73,0% | 144 | 23,7% | −1,0 |
| 16 | ПРВА БЕОГРАДСКА ГИМНАЗИЈА | 1.003 | 667 | 66,5% | +9,0 | 449 | 68,1% | 187 | 28,4% | −12,7 |
| 17 | ОШ СКАДАРЛИЈА | 1.036 | 726 | 70,1% | +10,2 | 571 | 79,4% | 119 | 16,6% | −6,1 |
| 18 | СПОРТСКА ГИМНАЗИЈА | 1.701 | 1.190 | 70,0% | +11,9 | 910 | 76,9% | 248 | 20,9% | −8,2 |
| 19 | НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗАПОШЉАВАЊА | 1.620 | 1.119 | 69,1% | +8,6 | 873 | 78,9% | 205 | 18,5% | −8,0 |
| 20 | НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗАПОШЉАВАЊА | 1.405 | 948 | 67,5% | +11,1 | 694 | 73,8% | 214 | 22,8% | −5,7 |
| 21 | НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗАПОШЉАВАЊА | 1.304 | 925 | 70,9% | +9,3 | 694 | 75,8% | 188 | 20,5% | −7,2 |
| 22 | ОШ СКАДАРЛИЈА | 755 | 483 | 64,0% | +7,6 | 354 | 74,5% | 102 | 21,5% | −4,1 |
| 23 | ПРВА ЕКОНОМСКА ШКОЛА | 711 | 422 | 59,4% | +5,1 | 307 | 73,1% | 94 | 22,4% | −6,0 |
| 24 | ОШ ДРАГАН КОВАЧЕВИЋ | 926 | 589 | 63,6% | +10,7 | 437 | 74,8% | 122 | 20,9% | −6,0 |
| 25 | ТРГОВАЧКА ШКОЛА | 734 | 505 | 68,8% | +9,7 | 407 | 81,7% | 74 | 14,9% | −3,2 |
| 26 | МЗ СКАДАРЛИЈА | 792 | 512 | 64,6% | +9,4 | 359 | 70,5% | 130 | 25,5% | −4,5 |
| 27 | УРБАНИСТИЧКИ ЗАВОД | 886 | 588 | 66,4% | +9,1 | 443 | 76,2% | 115 | 19,8% | −4,1 |
| 28 | ОШ ДРИНКА ПАВЛОВИЋ | 1.023 | 674 | 65,9% | +8,7 | 494 | 74,2% | 153 | 23,0% | −7,5 |
| 29 | ОШ ДРИНКА ПАВЛОВИЋ | 927 | 599 | 64,6% | +5,0 | 435 | 73,0% | 141 | 23,7% | −4,7 |
| 30 | КЛУБ ЗА СТАРА ЛИЦА | 728 | 447 | 61,4% | +5,7 | 336 | 75,7% | 87 | 19,6% | −5,5 |
| 31 | ОШ ДРИНКА ПАВЛОВИЋ | 867 | 586 | 67,6% | +11,0 | 435 | 74,6% | 122 | 20,9% | −4,2 |
| 32 | ЈП ПТТ СРБИЈА | 881 | 548 | 62,2% | +7,5 | 409 | 75,3% | 115 | 21,2% | −6,6 |
| 33 | ПРАВНО-ПОСЛОВНА ШКОЛА | 799 | 530 | 66,3% | +11,5 | 370 | 70,3% | 136 | 25,9% | −10,2 |
| 34 | ЗДРАВСТВЕНА СТАНИЦА | 734 | 511 | 69,6% | +11,0 | 399 | 79,2% | 81 | 16,1% | −3,2 |
| 35 | ОШ ВУК КАРАЏИЋ | 620 | 419 | 67,6% | +12,4 | 305 | 73,3% | 101 | 24,3% | −7,7 |
| 36 | ЕТШ НИКОЛА ТЕСЛА | 663 | 426 | 64,3% | +9,2 | 304 | 72,0% | 106 | 25,1% | −1,3 |
| 37 | МЗ ТЕРАЗИЈЕ | 671 | 425 | 63,3% | +6,8 | 308 | 73,0% | 90 | 21,3% | −7,2 |
| 38 | ЕТШ НИКОЛА ТЕСЛА | 630 | 394 | 62,5% | +9,7 | 271 | 69,3% | 106 | 27,1% | −4,3 |
| 39 | МЗ ТЕРАЗИЈЕ | 577 | 373 | 64,6% | +10,7 | 268 | 72,2% | 94 | 25,3% | −8,6 |
| 40 | ОШ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ - АЛАС | 1.551 | 1.045 | 67,4% | +8,1 | 795 | 76,7% | 195 | 18,8% | −5,3 |
| 41 | ОШ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ - АЛАС | 1.524 | 1.018 | 66,8% | +7,4 | 763 | 75,4% | 221 | 21,8% | −7,2 |
| 42 | ОШ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ - АЛАС | 1.081 | 695 | 64,3% | +8,1 | 533 | 77,1% | 130 | 18,8% | −5,2 |
| 43 | ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 1.086 | 723 | 66,6% | +11,8 | 521 | 72,5% | 165 | 22,9% | −1,8 |
| 44 | ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 674 | 416 | 61,7% | +11,2 | 311 | 74,9% | 82 | 19,8% | −10,9 |
| 45 | ОШ СКАДАРЛИЈА | 560 | 360 | 64,3% | +8,8 | 280 | 78,2% | 57 | 15,9% | −6,2 |
| 46 | ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 639 | 400 | 62,6% | +7,7 | 314 | 79,5% | 69 | 17,5% | −11,6 |
| 47 | ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 599 | 360 | 60,1% | +9,9 | 290 | 80,6% | 57 | 15,8% | −9,3 |
| 48 | ОШ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ - АЛАС | 632 | 392 | 62,0% | +8,4 | 289 | 75,3% | 69 | 18,0% | −9,7 |
| 49 | ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ | 767 | 519 | 67,7% | +11,2 | 384 | 74,6% | 115 | 22,3% | −7,0 |
| 50 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 883 | 520 | 58,9% | +8,7 | 358 | 69,8% | 135 | 26,3% | −5,2 |
| 51 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 727 | 487 | 67,0% | +11,7 | 366 | 75,6% | 95 | 19,6% | −5,6 |
| 52 | МЗ ВАРОШ КАПИЈА | 745 | 473 | 63,5% | +7,9 | 325 | 68,9% | 120 | 25,4% | −7,3 |
| 53 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 690 | 440 | 63,8% | +8,0 | 302 | 69,6% | 116 | 26,7% | −3,2 |
| 54 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 724 | 430 | 59,4% | +6,6 | 312 | 73,2% | 96 | 22,5% | −8,8 |
| 55 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 639 | 381 | 59,6% | +8,2 | 270 | 71,4% | 95 | 25,1% | −6,6 |
| 56 | ОШ КРАЉ ПЕТАР ПРВИ | 831 | 509 | 61,3% | +8,5 | 370 | 73,3% | 114 | 22,6% | −7,5 |